29 września 2015

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYGLĄD BLOGA? KILKA WSKAZÓWEK I LINKI DO STRON, Z KTÓRYCH CZERPIĘ WIEDZĘ (KODY).

Wielu początkujących w kodowaniu ma problem ze znalezieniem kodów, ale i nie tylko. Problem mają również osoby prowadzące blogi, które chcą aby ich strefa, tj. blog był jak najbardziej profesjonalny, jednak nie wiedzą jak tego dokonać, a z wyborem wyglądu mają małe problemy.

Może od początku. Osoba prowadząca blog, lub taka, która zamierza go wpleść w soje życie przez długi okres zastanawia się nad jego wyglądem. Największym problemem jaki może się znaleźć w głowie to ,,wszystko''. A mianowicie: chcę mieć, to, to, tamto i jeszcze kilka innych aplikacji. Nie! Co za dużo to nie zdrowo, bądź jak to mówią ,,jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma". Blogger dysponuje wieloma gadżetami, które (aż) się proszą aby je gdzieś umiejscowić? Ale pytanie brzmi: po co?
Dajmy za przykład liczbę wejść na naszą stronę. Ja osobiście nie jestem za stosowaniem takich dodatków. Dlaczego? Otóż, moim zdaniem jest to zbędne. Czy przeglądając popularne blogi i strony obserwujesz takowe wyświetlenia na stronach danych autorów? Może i się to zdarza, ale nie zawsze. Większość zostawia tą informacje dla siebie, nie ujawnia jej, ponieważ nie zawsze jest ona dobra. Czasami taki licznik sprawi, iż wejścia na stronę wzrosną, ale czasami może to zadziałać wręcz negatywnie i wyświetlenia zaczną nam spadać. Po drugie - to nie ilość wejść ma przyciągać czytelnika, a sama strona! Tak samo jest z innymi zbędnymi gadżetami, niektóre są po prostu niepotrzebne, a zajmują wiele miejsca i tworzą jedną wielką zbieraninę wszystkiego, czyli tak zwany - artystyczny (albo i nieartystyczny) nieład.

Jeśli już wiemy co chcemy mieć na stronie, tj. mamy wybrane dodatki, którymi nasz blog powinien dysponować - zabieramy się za wygląd. No i tu pojawia się kolejny problem wielu osób. Niestety, ale spore grono ludzi uważa, iż życie nie obdarzyło ich kreatywnością i nie potrafią sobie z tym problemem poradzić. Według mnie jest to po prostu zamykanie się przed własnymi możliwościami. Spróbuj! Pomysł nie musi przyjść w ciągu godziny. On może pojawić się w przeciągu kilku dni, a nawet miesięcy. Ale od czego zacząć?
UKŁAD BLOGA!
Zastanów się jak ma wyglądać jego konstrukcja, czy ma posiadać tylko miejsce na posty i stopkę, a może miejsce na posty oraz kolumnę boczną?

Następnie pomyśl nad nagłówkiem. I tutaj ważny komunikat. Postaraj się aby wybrany nagłówek, bądź zdjęcie nie zajmowało wielkiej ilości miejsca. Kiedy wchodzę na bloga i wyświetla mi się na całym ekranie nagłówek w postaci zdjęcia, po czym muszę zjechać w dół aby przejść do postu to dostaję szału. Ja nie wchodzę na bloga aby oglądać jego nagłówek, wchodzę tam, bo dany post mnie zainteresował, albo po prostu tego bloga czyta się przyjemnie. Spójrz na to tak: kojarzysz takie portale i strony jak facebook, twitter, tumblr czy instagram? Czy ich loga wyświetlane są na całej stronie? Nie, wręcz przeciwnie, są one umieszczane gdzieś z boku. Ich zadaniem jest cecha rozpoznawalności a nie przyciągania. Symbole tych stron działają tak samo jak loga takich firm jak: NIKE, PUMA itd. Nie mówię, że nagłówek bloga ma być super mały, ale nie powinien być również jakiś przeogromny. Rozejrzyj się po innych blogach, znajdź inspirację, spójrz jakiej wielkości są inne nagłówki i wtedy twórz projekt własnego :)

Kolejnym szczegółem jest kolorystyka bloga. Większość osób preferuje swoje ulubione kolory. Niektórzy łączą paletę barw w ogóle do siebie nie pasujących. Co więc zrobić by tak nie było, a nasz blog wyglądał estetycznie i naturalnie. Czerp inspirację z natury - to ona nas otacza. Kiedy robisz zdjęcie starasz się aby wszystko było spójne. Żeby w tle wszystko było ładne i nic nie rzucało się w oczy bardziej niż postać, lub rzecz znajdująca się na pierwszym planie. Tak samo jest z blogiem. Stwórz spójną całość. Inspiruj się barwami natury. No i dla chętnych polecam taką oto stronę: KLIK.
Wszelkie kolory są tutaj inspirowane naturą i tym co nas otacza - super sprawa prawda?

Ostatnimi elementami są detale. Ostatnio dość popularne stały się graficzne elementy, jak np. obrazkowe strzałki zamiast ,,starszy/nowszy post", albo elementy typu autor, komentarze itd. Oprócz takich małych dopieszczeń warto również zwrócić uwagę na to jak piszemy posty. Chyba najbardziej profesjonalnie wygląda wyjustowany tekst, zgadzasz się? Jak dokonać takiej sztuczki?
Otóż bardzo prosto, wchodzisz w wersję HTML postu (tutaj dowiesz się jak to zrobić). Przed rozpoczętym tekstem wpisz kod:
<div style="text-align: left; justify">
a następnie zakończ go kodem:
</div>

Będzie to wyglądać następująco:
<div style="text-align: left, justify;">
...CAŁA NOTKA POSTU...
</div>

Wiemy już co nieco o wyglądzie bloga, jak go zaprojektować i na co zwracać uwagę. Tutaj nasuwa się pytanie: a skąd wziąć kody?
Jako, że lubię sobie w kodach pogrzebać - otrzymuję wiele pytań typu:
› Jak ma wyglądać ten kod?
› Jaki jest kod na...?
› Czy ten kod jest poprawny?
› Gdzie wkleić ten kod?
› Dlaczego ten kod nie działa?
› Skąd wziąć kod na...?
› Znasz kod na...?

Problem wygląda następująco. Albo jesteś naprawdę leniwą osobą i nie chce Ci się szukać kodów, albo masz za mało czasu na takie sprawy, albo po prostu masz w sobie za mało motywacji i zamykasz się tekstem ,,i tak tego nie znajdę, więc nie będę szukać". Żyjemy w takim wieku, że internet posiada już odpowiedzi chyba na wszystkie nurtujące nas pytania. Wiem jak jest z kodami, bo sama ich szukałam, więc kiedy ktoś pisze mi, że nie może znaleźć w internecie danego kodu, to krew mnie zalewa, tym bardziej, jeśli jest to naprawdę łatwy, a w dodatku popularny selektor. Dla opornych i leniwych udostępniam kilka stron, z których czerpię swoją wiedzę...

› BLOGGEROWE-INSTRUKCJE
› CSS-TRICKS
› KURS HTML
› KOD CSS
› HTML
› HELLO WORLD PODRĘCZNIK DLA PROGRAMISTÓW
› HTML JAK

Dodatkowo polecam zajrzeć tutaj:

› PROGRAMISTA
› ROBYN GLEAMS

Kodów można znaleźć naprawdę wiele, trzeba jedynie szukać, nie tylko w google, czy na youtube. Wiele osób rozpisuje się o kodach również na wielu forach. Są strony, gdzie pytania można kierować do naprawdę dobrych programistów, a oni starają się udzielić odpowiedzi. Można znaleźć również wiele książek dla programistów, z których łatwo i szybko czerpie się wiedzę praktyczną. Polecam rozejrzeć się po internetach :)

OGŁOSZENIA!
W roku szkolnym zamówień na szablony NIE przyjmuję. Jest to tylko i wyłącznie powód szkoły i nadmiaru nauki jaki na mnie spłynął w związku z nadchodzącymi egzaminami zawodowymi i maturą. Miałam już problemy z wykonaniem szablonu, który przyjęłam jako ostatni, w ostatnim tygodniu wakacji. Myślałam, że dam radę i wyrobię się na czas, jednak nie spodziewałam się takiego ogromu nauki i z szablonem zwlekałam nieco ponad miesiąc. Staram się na swoje oceny, gdyż staram się o dobre studia, więc nie mam zbyt wiele czasu na tworzenie wyglądów stron, co jest naprawdę pracochłonne. Nie chcę przyjmować zamówienia, którego nie dam rady wykonać na czas. Należę do osób, które cenią systematyczność i jakość swojej pracy, a zaleganie z czymś mnie męczy, więc z góry dziękuję za wyrozumiałość.
Zdjęcia również będą pojawiać się sporadycznie, ponieważ jak już wyżej wspomniałam, nie mam czasu wybrać się na jakąkolwiek sesję zdjęciową. Nie mam również czasu na pisanie postów, jak w czasie wakacji. Naprawdę za to przepraszam, nie bądźcie źli z tego powodu - pracuję na wykształcenie i samodzielność, a to dla mnie najważniejsze.

W najbliższym czasie (nie wiem jakim) pojawi się kilka nowych instrukcji kodowych, takich jak:
 Jak dodać obrazki graficzne obok autora, komentarzy i etykiet.
› Jak umieścić podpis autora na blogu.

5 komentarzy:

 1. U mnie z wizją na wygląd to nie problem :D Gorzej z wykonaniem gdyż jest zbyt samo krytyczna. Wszystko co zrobię na internetach nie jest takie jakie JA chcę i idealnie jest jak KTOŚ zrobi :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się trzymam teraz 3 kolorów. Czarny tekst, białe tło, linki, stopki posta, nagłówki tytuły pomarańczowe. I tyle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post, czekam na instrukcje! 😄

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny post. No i czekam na więcej takich. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozwiązania są różne, ale należy pamiętać, że możliwości techniczne mają swoje limitacje, a ludzkie oko lubi pewne konkretne układy barw i rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie, dlatego powyższe rady są bardzo pomocne.

  OdpowiedzUsuń